وبلاگ

شماره تماس : 52768000 - 021

آمادگی، کلیدی برای پاسخگویی به حوادث امنیت سایبری

کلید موفقیت در دفاع یا بازیابی از یک حادثه امنیت سایبری، آمادگی است.

یکی از بهترین راه‌ها برای این کار، ایجاد یک برنامه پاسخ به حوادث است: یک سیاست نوشتاری که به سازمان در مدیریت حوادث امنیت سایبری کمک می‌کند. فرآیند ایجاد و تست یک برنامه پاسخ به حوادث و سپس آموزش شرکت‌کنندگان برای اجرای این برنامه، به سازمان کمک می‌کند تا به تشخیص، پاسخگویی و بازیابی سریع از یک حادثه سایبری آماده شود. یک برنامه پاسخ به حوادث موثر، محدود کردن اختلال در خدمات و شهروندان را کاهش می‌دهد و همچنین از دست دادن داده و آسیب به اعتبار جلوگیری می‌کند.

یک رویکرد گام به گام به برنامه‌های پاسخ به حوادث

یک راه ساده برای ایجاد یک برنامه پاسخ به حوادث این است که هر بخش را به عنوان یک مرحله جداگانه در نظر بگیرید. رویکرد پایه‌ای شامل چهار بخش است: سازماندهی، حفاظت، شناسایی و بازیابی.

  1. سازماندهی:

– تعیین کنید که کدام فرد یا گروه به صورت کلی مسئولیت برنامه را دارد، سپس به افق دوراندیشی که تیم گسترده‌تری را ایجاد کنید فکر کنید – به عنوان مثال تیم فناوری اطلاعات، حقوقی، مالی و منابع انسانی. نقش‌ها و مسئولیت‌های هر عضو تیم پاسخ به حوادث را مشخص کنید. باید اطلاعات تماس هر عضو تیم در برنامه قرار داده شود.

  1. آمادگی/حفاظت:

– اولویت‌بندی کنید که کدام سیستم‌ها باید به صورت آنلاین نگه‌داشته شوند یا اولین بار به صورت آنلاین بازگردانده شوند و سیاست‌ها را برای حفاظت از آن‌ها تنظیم کنید. اطمینان حاصل کنید که ابزارهای امنیت مرتبط – مانند دیواره آتش، آنتی‌ویروس، اسکن آسیب‌پذیری و سیستم‌های پچینگ – نصب و به‌روزرسانی شده باشند. نقاط ضعف امنیتی را شناسایی کنید و یک برنامه اصلاح ایجاد کنید. اطمینان حاصل کنید که پشتیبان‌ها آفلاین ذخیره شده و بازیابی به صورت دوره‌ای آزمایش شود. به کارمندان، مدیران و حتی شهروندان اگر امکان دارد، آموزش افزایش آگاهی امنیتی دهید. یک لیست دقیق از دستورالعمل‌های برخورد با حوادث ایجاد کنید و همه چیز را دوره‌ای با تیم پاسخ به حوادث آزمایش کنید.

  1. شناسایی و تجزیه و تحلیل:

– هنگام شناسایی یک حادثه، درخت فرآیند باید فعال شود تا اعضای تیم بتوانند به سرعت اقدام کنند. این مرحله شامل تعیین علت و تأثیر حادثه است. اگر حادثه شدید باشد (اگر توانایی دسترسی را محدود کند یا خدمات را مختل کند) یا وخیم باشد (اگر قطع کلی یا اطلاعات دزدیده شود)، اطلاعات جهت تجزیه و تحلیل بیشتر جمع‌آوری شده و به مقامات مربوط گزارش داده می‌شود.

  1. محدود کردن و بازیابی:

– این مرحله شامل اقداماتی برای کنترل حمله و محدود کردن آسیب و تأثیر است. ممکن است شامل از بین بردن مخرب، کاهش اشتباهات پیکربندی یا شناسایی سایر سرورهایی باشد که ممکن است آلوده شده باشند، بنابراین اطلاعات در مورد چگونگی پاسخ به هر نوع حادثه در اینجا گنجانده می‌شود. این بخش از برنامه همچنین مراحل لازم برای بازگرداندن سیستم‌های تحت تأثیر به عملکرد عادی را شامل می‌شود، که ممکن است شامل بازیابی از پشتیبان، بازسازی از یک سطح پایه امن، جایگزینی فایل‌های آلوده با نسخه‌های سالم، پچینگ یا تغییر رمز عبور باشد. پس از حل حادثه، برنامه شامل یک مرحله برای ارزیابی تجربیات گذشته و ادغام آن اطلاعات در یک برنامه پاسخ به حوادث بازنگری‌شده است.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید به این مقالات هم علاقه داشته باشید ...

مدیریت حساب و سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS)

مدیریت حساب و سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) دو مفهوم متمایز اما به هم پیوسته در حوزه امنیت سایبری و حفاظت از داده‌ها هستند. مدیریت حساب به فرآیند نظارت و کنترل حساب‌های کاربری در زیرساخت فناوری اطلاعات (IT) یک سازمان اشاره دارد که شامل فعالیت‌هایی مانند ایجاد حساب‌های کاربری، اعطا یا لغو امتیازات دسترسی، اجرای […]

هوش مصنوعی در امنیت سایبری در گذر زمان

هوش مصنوعی در امنیت سایبری در گذر زمان – قسمت اول امروزه در زندگی ما، هوش مصنوعی (AI) تاثیرات مهمی ایجاد کرده است. هوش مصنوعی با داشتن قابلیت یادگیری و پیش‌بینی تهدیدات با سرعت و دقت بیشتر، به یک ابزار ضروری در حفاظت از دولت‌ها و سازمان‌ها تبدیل شده است. اما آینده AI در امنیت […]

مشاوره و طراحی و اجرای مرکزعملیات امنیت (SOC)

مرکز عملیات امنیت (SOC) معرفی مرکز عملیات امنیت که به اختصار SOC نامیده می‌شود، یک واحد متمرکز است که به صورت جامع و یکپارچه  با تلفيق گزارش­‌هاي مختلف و استفاده از نرم­‌افزارهای پیشرفته، سخت‎افزارها و متخصصين امر، رویدادهای امنیتی را تحلیل کرده و به آنها پاسخ می‌دهد. برای داشتن یک SOC کامل و کارآمد، باید […]

با ما در ارتباط باشید

info@farzan-group.ir

Privacy Policy & Cookies

farzan group2023